Witamy na Shijiazhuang Tonhe Electronics Technologies Co., Ltd.
17769003987

Indie System prostownika 110 V DC dla elektrowni

2026/09/21
Najnowszy blog firmowy o Indie System prostownika 110 V DC dla elektrowni
Indie System prostownika 110 V DC dla elektrowni

1. Czym jest system prostowniczy 110V DC dla elektrowni?

System prostowniczy 110V systemu prostowniczego DC 110V jest sercem pomocniczego zasilania DC w indyjskich elektrowniach cieplnych, wodnych, gazowych i odnawialnych. Konwertuje on 3-fazowe zasilanie AC stacji (zazwyczaj 415 V, 50 Hz) na stabilne, regulowane wyjście 110 V DC, które zasila przekaźniki zabezpieczające, obwody wyzwalania i załączania wyłączników, oświetlenie awaryjne, panele sterowania, systemy PLC/DCS i sprzęt komunikacyjny.

W indyjskim sektorze użyteczności publicznej standardową konfiguracją jest system Dual Floating Cum Battery Charger (FCBC) z redundantnymi, hot-swap modułami prostowniczymi o wysokiej częstotliwości w konfiguracji N+1. Jedna ładowarka zasila obciążenie i bank baterii w trybie pływającym, podczas gdy druga działa jako 100% zapas. Taka architektura zapewnia, że nawet awaria pojedynczego modułu, przerwa w zasilaniu AC lub planowana konserwacja nigdy nie spowoduje wyłączenia obwodów zabezpieczających i sterowania — co jest wymogiem bezwzględnym dla bezpieczeństwa sieci.

Klasa 110 V jest dominującym napięciem DC wybranym dla średnich i dużych elektrowni, ponieważ równoważy koordynację izolacji, wymiary kabli i energię zwarciową, a także jest zgodna ze specyfikacjami przetargowymi BIS, IEC i indyjskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej (NTPC, NHPC, stanowe zarządy energetyczne).

2. Dlaczego 110V DC ma znaczenie w indyjskich elektrowniach

  • Niezawodność w przypadku awarii AC: Podczas awarii zasilania stacji, bank baterii 110 V musi zasilać krytyczne obciążenie wystarczająco długo, aby wyłączniki zadziałały, generatory zostały odizolowane, a systemy awaryjne zostały uruchomione — zazwyczaj 1–3 godziny.
  • Integralność zabezpieczeń i wyzwalania: Przekaźniki i cewki wyzwalające wyłączników SF6/próżniowych wymagają czystego zasilania DC o niskim tętnieniu. Tętnienie powyżej 1% może spowodować fałszywe działanie przekaźnika lub opóźnione wyzwolenie.
  • Standaryzacja w SEB i prywatnych IPP: Większość indyjskich przetargów na dostawę energii (BHEL, AEGCL, NTPC, SECI, stanowe DISCOM) określa 110 V DC dla sterowania i 220 V dla ciężkich urządzeń pomocniczych, co sprawia, że prostowniki 110 V są wymienne i serwisowalne w całym kraju.
  • Nieuziemiony (izolowany) system DC: Zgodnie z praktyką indyjskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej, magistrala DC 110 V jest nieuziemiona, z monitorowaniem izolacji — pojedyncze uszkodzenie uziemienia nie powoduje wyłączenia, co poprawia dostępność.

3. Kluczowe zalety nowoczesnego systemu prostowniczego 110V DC

  • Redundancja N+1 i moduły hot-swap — Usuń lub wymień wadliwy moduł prostowniczy bez wyłączania magistrali DC lub zakłócania pracy baterii.
  • Aktywna korekcja współczynnika mocy (PFC) — Współczynnik mocy ≥ 0,99 i THD prądu wejściowego ≤ 5–10%, zgodne z IEEE 519 i kodami sieciowymi.
  • Szeroka tolerancja wejścia AC — Stabilna praca przy 415 V AC ±15% (380–440 V), 50 Hz ±3 Hz, tolerująca spadki napięcia powszechne w wiejskich i słabych sieciach indyjskich.
  • Profile ładowania pływającego / podwyższonego / wyrównawczego — Krzywe ładowania sterowane mikroprocesorem przedłużają żywotność baterii zarówno dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych z płytami płaskimi (Plante), VRLA, jak i Ni-Cd.
  • Wysoka sprawność (≥ 92–95%) — Niższe straty energii elektrycznej przez 10–15 lat życia stacji, bezpośrednio zmniejszające zużycie energii pomocniczej.
  • Cyfrowe monitorowanie i komunikacja — RS485/Modbus, Ethernet/SNMP, alarmy z bezpotencjałowych styków i wyświetlacz HMI dostarczają do SCADA/DCS stacji dane o napięciu, prądzie, temperaturze i błędach modułów.
  • Kompleksowa ochrona — Ochrona przed przepięciem/napięciem poniżej progu na wejściu, przepięciem na wyjściu, przetężeniem, zwarciem, odwrotną polaryzacją, zwarciem do ziemi i przegrzaniem.

4. Typowe specyfikacje techniczne (klasa indyjskich elektrowni)

Parametr Standardowa specyfikacja
Nominalne wyjście DC 110 V DC (zakres 90–150 V regulowany)
Ciągły prąd wyjściowy 20 A / 40 A / 60 A / 100 A / 200 A / 300 A (modułowy)
Wejście AC 3-fazowe 415 V ±15%, 4-przewodowe + E, 50 Hz
Topologia Przełączanie o wysokiej częstotliwości oparte na IGBT, izolowane
Regulacja napięcia ≤ ±0,5% (liniowa) / ≤ ±1% (obciążenie)
Współczynnik tętnienia ≤ 1% RMS z podłączoną baterią; ≤ 5% bez
Współczynnik mocy ≥ 0,99 przy ≥ 50% obciążenia
THD prądu wejściowego ≤ 10% (preferowane ≤ 5% z aktywnym PFC)
Sprawność ≥ 93% przy obciążeniu znamionowym
Redundancja N+1 modułowa, hot-swap
Stopień ochrony IP20 (szafa wewnętrzna); IP42/IP54 opcjonalnie
Chłodzenie Wymuszone powietrzem z redundantnymi wentylatorami; filtry przeciwpyłowe
Komunikacja RS485 Modbus RTU, Ethernet Modbus TCP/SNMP, styki bezpotencjałowe
Montaż Szafa wolnostojąca / stelaż 19"
Temperatura pracy 0–55 °C (z deratingiem powyżej)

5. Indyjskie normy i zgodność, na które należy zwrócić uwagę

Przy zakupie systemu prostowniczego DC 110V dla indyjskich elektrowni, sprzęt musi być zgodny z następującymi normami, często przywoływanymi w przetargach na dostawę energii:

  • IEC 60146 — Przetwornice półprzewodnikowe (urządzenia prostownicze i falownikowe)
  • IEC 60478 — Przetwornice statyczne stosowane w elektrowniach
  • IEC 60529 — Stopnie ochrony IP
  • IEEE 446 (Orange Book) — Awaryjne i zapasowe systemy zasilania
  • IEEE 519 — Kontrola harmonicznych po stronie AC
  • IS 1652 / IS 736 — Stacjonarne akumulatory kwasowo-ołowiowe
  • IS/IEC 60947-2 — Wyłączniki DC (objęte obowiązkową certyfikacją BIS, CRS)
  • NEMA PE-5 — Systemy ładowarek akumulatorów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej (często przywoływane jako alternatywa)

Kupujący powinni zweryfikować, czy wyłączniki DC i krytyczne rozdzielnice posiadają certyfikat BIS, ponieważ rozporządzenie BIS Quality Control Order (Order 2020, ze zmianami) czyni zgodność z IS/IEC 60947-2 obowiązkową dla wyłączników DC sprzedawanych w Indiach. Szafy, szyny zbiorcze i transformatory pośredniczące powinny być przystosowane do poziomu prądu zwarciowego rozdzielnicy 415 V stacji.

6. Typowy przypadek zastosowania

Podstacja 132/220 kV lub blok termiczny nadkrytyczny 2×660 MW zazwyczaj wykorzystuje dwie szafy FCBC 110 V (robocza + zapasowa), każda wyposażona w moduły hot-swap 20 A lub 40 A, dobrane tak, aby sprostać:

  • Ciągłe obciążenie DC: przekaźniki, sygnalizacja, oświetlenie awaryjne i zasilanie UPS — zazwyczaj 30–80 A.
  • Prąd ładowania baterii: 0,1 × C₁₀ (np. dla banku VRLA 300 Ah, 30 A).
  • Obciążenie cewki wyzwalającej: chwilowy impuls (10–30 A na wyłącznik) obsługiwany przez baterię, a nie prostownik.

Przykład rzeczywistego wymiarowania dla banku VRLA 110 V 300 Ah z ciągłym obciążeniem sterowania 50 A:

Moc ładowarki = Obciążenie ciągłe + 0,1 × C₁₀ = 50 A + 30 A = 80 A → wybierz system N+1 o mocy 100 A (np. 5×20 A modułów, z jednym zapasowym), aby pozostawić zapas na przyszłe urządzenia pomocnicze i zabezpieczyć się przed wzrostem obciążenia.

7. FAQ

P1: Jakie napięcie jest używane do zasilania DC w indyjskich elektrowniach?

Większość indyjskich elektrowni i dużych podstacji wykorzystuje 110 V DC do zabezpieczeń, sterowania i wyzwalania wyłączników w średnich i dużych instalacjach; 220 V DC jest używane do cięższych obciążeń pomocniczych, a 48 V do komunikacji. Specyfikacje przetargowe od NTPC, BHEL i stanowych DISCOM rutynowo określają 110 V DC.

P2: Co to jest prostownik FCBC i dlaczego indyjskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wymagają dwóch?

FCBC oznacza Floating Cum Battery Charger. Jednocześnie zasila obciążenie DC i ładuje baterię w trybie pływającym. Indyjskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej określają dwa FCBC (jeden roboczy, jeden 100% zapasowy) w konfiguracji z podwójną magistralą, aby konserwacja, awaria modułu lub utrata zasilania AC na jednej ładowarce nigdy nie przerwały zasilania zabezpieczeń.

P3: Jakie wejście AC akceptuje prostownik 110 V DC w Indiach?

Standardowe modele akceptują 3-fazowe, 4-przewodowe + uziemienie, 415 V AC ±15%, 50 Hz. Wysokiej jakości jednostki tolerują również wejście jednofazowe do uruchomienia/testowania i przetrwają przepięcia 1,5-krotnego napięcia bez uszkodzeń.

P4: Czy prostowniki 110 V DC muszą posiadać certyfikat BIS w Indiach?

Sam szafa prostownicza nie jest uniwersalnie obowiązkowa w BIS, ale wyłączniki DC, MCB i bezpieczniki wewnątrz niej muszą posiadać certyfikat BIS zgodnie z IS/IEC 60947-2, zgodnie z rozporządzeniem Electrical Equipment (Quality Control) Order 2020. Kupujący powinni zażądać numerów licencji BIS dla komponentów rozdzielnic.

P5: Jak dobrać ładowarkę baterii 110 V dla mojej podstacji?

Użyj wzoru: Prąd ładowarki = Ciągłe obciążenie DC + 0,1 × C₁₀ pojemności baterii, a następnie zaokrąglij w górę i dodaj redundancję N+1. Na przykład, obciążenie ciągłe 60 A plus bateria 200 Ah wymaga 60 + 20 = 80 A ciągłego — wybierz system modułowy N+1 o mocy 100 A.

8. Wnioski

Wybór odpowiedniego systemu prostowniczego DC 110V dla indyjskiej elektrowni nie jest zakupem towarowym — określa on margines bezpieczeństwa całego schematu zabezpieczeń. Kupujący powinni priorytetowo traktować: (i) sprawdzoną topologię modułową o wysokiej częstotliwości z hot-swap N+1, (ii) THD ≤ 10% i PF ≥ 0,99, aby spełnić kody sieciowe, (iii) projekt zgodny z IEC 60146 / IEEE 446 i wyłączniki DC z certyfikatem BIS, oraz (iv) monitorowanie gotowe do SCADA. Dobrze dobrany, zgodny z normami pomocniczy zasilacz DC 110 V działa bezawaryjnie przez ponad 15 lat, co czyni go jedną z decyzji o najwyższym zwrocie z inwestycji w zakupach podstacji i elektrowni.